Vše, co potřebujete vědět o ketonové dietě: jak funguje a co můžete jíst
Svět stravování zasáhlo keto. Na tomto typu jídelníčku si dnes „ujíždí“ spousta lidí, celebrity nevyjímaje. Podlehla mu třeba Gwyneth Paltrow, Kim Kardashian, Megan Foxová nebo Lebron James spolu s Timem Tebowem a pozadu nezůstávají ani ty české. Asi nejznámější z nich je Mahulena Bočanová. Co si ale pod názvem keto stravování nebo keto dieta představit? Je to jednoduché – ze svého jídelníčku vyřadíte vše, co obsahuje sacharidy (při ketonové dietě byste měli sníst jen zhruba 30 – 50 gramů sacharidů denně). Tak se dostanete do ketózy a kila začnou sama mizet. Tvrzení, že při tomto typu stravování nemusíte cvičit, nebudete mít hlad, snížíte hladinu cukru v krvi, budete mít víc energie a k tomu všemu zhubnete, jsou, věřte nevěřte, pravdivá.
Něco málo z historie
Ketonová dieta byla vyvinuta ve 20. letech minulého století doktorem Russellem Wilderem. Předepisoval ji dětem s těžkou epilepsií, které nereagovaly na léky. Zjistil totiž, že dieta minimalizuje frekvenci a závažnost jejich záchvatů. O 40 let později pak na stejných základech doktor Robert Atkins vytvořil nový typ dietního stravování tzv. Atkinsonovu dietu. Tento dietní plán s nízkým obsahem sacharidů se stal velmi rychle populární. A právě to byl onen pomyslný odrazový můstek pro moderní ketonové stravování.
Co je to ketonová dieta?
Cílem ketonové diety (kterou možná znáte i pod názvy nízkosacharidová, proteinová nebo low carb dieta) je získat více kalorií z bílkovin a tuků a méně ze sacharidů. Ketonová dieta je tak obzvláště užitečná pro rychlou ztrátu přebytečného tělesného tuku. Stranou by ale neměly zůstávat ani její zdravotní benefity. Snižuje totiž možnosti vzniku civilizačních onemocnění jako je třeba cukrovka, vysoký krevní tlak nebo cholesterol. Při ketonové dietě kila mizí velmi rychle a dokonce při ní není nutné ani cvičit. Tělo totiž hubne při jakékoli činnosti.
Jak to funguje?
Zatímco doktor Atkins doporučoval lidem, kteří chtějí zhubnout, omezit příjem sacharidů na 65-100 gramů denně, ketonová dieta vyžaduje o něco větší sebeovládání. Abyste dosáhli „ketózy“, musíte snížit svůj obsah sacharidů pod hranici 50 gramů denně. Ketóza je fyziologický proces, kdy vaše tělo začne rozkládat tuky na ketony, které využije jako zdroj energie. Do stavu ketózy se tělo obvykle dostane během prvních 5 dnů diety.
Příznaky a vedlejší účinky ketózy
S přechodem do ketózy většina lidí nemá problém. Mohou se ale objevit menší nepříjemnosti, které po několika hodinách nebo dnech samy zmizí, není tedy třeba se ničeho obávat. „Keto chřipka“, jak se tento stav nazývá, nemá s klasickou chřipkou nic společného. Tělo jen reaguje na snížení množství přijímaného cukru a učí se pracovat s novým zdrojem energie. Pociťovat při ní můžete lehkou únavu, bolet hlavy nebo nevolnost. Tyto příznaky většinou po 2 až 3 dnech odezní a vy se naopak začnete cítit skvěle a plni energie.
Co jíst během ketonové diety?
A co tedy během ketonové diety jíst? Je to stejně jednoduché, jako při normálním způsobu stravování. Samozřejmě, že musíte pečlivěji vybírat potraviny, aby bylo zajištěno, že tělu dodáte všechny potřebné vitamíny a minerální látky. Nezapomeňte, že kromě klasického pečiva a příloh se sacharidy nacházejí v mnoha zdravých potravinách, včetně ovoce, některé zeleniny, v luštěninách nebo v mléčných produktech. Abyste nemuseli v obchodě dlouze pátrat po tom, co si vlastně můžete dát, existuje na trhu spousta produktů, určených právě pro ketonovou dietu.
Povolené potraviny
- neškrobová zelenina (listová zelenina, brokolice, květák, zelí, bílá paprika, houby, cibule, lilek, ředkvičky, česnek, cuketa, avokádo atd.)
- vejce, sýry
- maso
- ořechy, semena
- bobulovité ovoce – borůvky, maliny, rybíz
Vyzkoušejte nízkosacharidová jídla
Palačinky, chipsy, sušenky, hamburger, pizza, hranolky, vafle, topinky? Tohle není výčet zakázaných potravin při ketonové dietě, ale těch povolených. Díky široké nabídce nízkosacharidových jídel, si můžete připravit svá oblíbená jídla, jen v odlehčené verzi. Receptů je však mnohem víc. Inspirovat se můžete třeba zde. Podstatné je, abyste jedli 5x denně a snídali do 30 minut od probuzení. Tím se nastartuje váš metabolismus a budete tak snáze hubnout.
Je nutné během ketonové diety cvičit?
Při ketonové dietě cvičit nemusíte, a přesto půjdou vaše kila úspěšně dolů. Pohyb je však zdravý, a proto je dobré zařadit krátké procházky, jízdu na kole nebo třeba pěší turistiku. Vynechejte silové sporty a cvičení s velkou fyzickou aktivitou. Mohli byste se cítit unavení a vyčerpaní. Skvělé jsou třeba cviky na způsob jógy. Protáhnete si s nimi celé tělo a navíc uvolníte mysl a odpočinete si psychicky.
Největší benefit ketonové diety
Nakonec bychom chtěli zmínit už jen poslední, nejdůležitější výhodu ketonové diety. Tím je nový život. Ketonová dieta nejen, že pomáhá lidem pohodlně a rychle zhubnout, zlepšuje jejich zdravotní stav, ale většině z nich ukázala správný směr a nový, lepší životní styl. Pomohla jim zvýšit sebevědomí a cítit se dobře po psychické a fyzické stránce.