Menu

Ve kterých potravinách se skrývá cukr

12. 5. 2018
4 minut čtení

Neuvěříte, kde všude se skrývá cukr! Potraviny, ve kterých byste jej opravdu nečekali
Bílý cukr nejenže nemají výživoví specialisté v lásce, ale spousta z nich proti němu zahájila hotové vojenské tažení. Články a videi, kde je cukr nazýván „bílá smrt“, se hemží celý internet. Existují však potraviny, ve kterých byste cukr opravdu nečekali.

Před takovými sto lety byl život v určitém směru jednoduchý. Naši předkové si mohli být jisti, že cukr je obsažen v čokoládě, dortu či lízátku, zatímco v jitrnici či polévce stoprocentně není.
V dnešní době, kdy výrobci neváhají uměle upravovat chutě potravin, je to mnohem složitější. V jakých pokrmech byste cukr zřejmě neočekávali?

Salám a šunka

Přestože po masných výrobcích člověk sáhne, když má chuť na něco slaného, i v takových pokrmech se může nacházet cukr. Kromě konzervantů a stabilizátorů některé masné výrobky obsahují i cukr.

Granola

Kdo by neznal tuto pochoutku, kterou si jako snídani dopřávají davy milovníků zdravé stravy? Přitom její složení není tak ohromující. Když si zjistíte informace i jejím složení, možná budete překvapeni, že je téměř z 16 % tvořena cukry.

Slané brambůrky a arašídy

Dokonce i chuťově slané potraviny můžou obsahovat cukr. Jako součást složení jej najdete například v brambůrcích či arašídech.

Džus

Zvláště levnější typy džusů v sobě obsahují poměrně velké množství cukru. Například ve 250 ml džusu se někdy skrývá až 5 kostek cukru.

Dresinky

Jaký to paradox! Člověk si připraví salát ve snaze dopřát si zdravý oběd, a když jej chce ochutit dresinkem, zjistí, že takový typický italský či pařížský dresink obsahuje kromě emulgátorů a barviv i cukr.

Kečup

Typický český zvyk dochucovat si kečupem jídlo se může pořádně vymstít těm, kteří chtějí ve své stravě omezit příjem cukrů. Dobrou zprávou je, že kečup můžete nahradit rajčatovým protlakem, který většinou obsahuje pouze rajčata a sůl.

Jak se vyhnout přílišné konzumaci cukru?

  •  Vždy pečlivě čtěte, co se uvádí ve složení daného výrobku.
  • Zauvažujte o pokrmech, které byste byli schopni si vyrábět svépomocí. Například vlastní smoothie namísto džusu, či vlastnoručně namíchaný dresink.
  • Nakupujte v obchodech s vyšší kvalitou potravin (například Sklizeno), které se snaží zaměřovat na prodej potravin s nižším podílem přídatných látek, tzn. i cukrů a umělých sladidel.

Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli