V jaké míře zařadit do života při dietě sport?
Pokud se začnete stravovat dle zásad ketogenní diety, může se vám zprvu zdát, že máte velmi změněný jídelníček a svému tělu dodáváte jen určitý druh látek. Pak se mohou dostavit obavy, v jaké míře je vhodné při tomto druhu stravování sportovat. Je lépe tělo enormně nezatěžovat, spoléhat se jen na výsledky diety, nebo se hodí si dopřát i nějakou tu pohybovou aktivitu?
Živiny vám neschází
Přestože při ketogenní dietě odstraníte ze svého jídelníčku velké množství sacharidů, které nahradíte bílkovinami a prospěšnými tuky, nenechte se zmást tím, že by bylo tělo ochuzeno
o některé potřebné látky.
Po nějaké době najede na tvorbu tzv. ketonů, které vznikají přeměnou uložených tukových zásob. Jsou využity jako zdroj energie, pokud provozujeme jen mírnou fyzickou aktivitu. Pomocí diety tedy dochází efektivně k rozkladu uložených tuků a výsledky se dostaví poměrně brzy. Nebudete ztrácet váhu tím, že by byla v těle odbourávána svalová hmota.
Nespěchejte na sebe
Nesnažte se u sebe urychlit nástup ketózy. Pokud jste se až dosud stravovali v režimu mohutného zastoupení sacharidů, vyřazujte je ze stravy postupně. Jinak by pro vás prudký přechod byl pouze nepříjemným šokem, pravděpodobněji by nastoupila rychlá demotivace
a ztráta chuti dietu vůbec držet.
Berte v potaz, že tělo může být na sacharidech opravdu „závislé“ a tuto potřebu je lépe odbourávat postupně a citlivě. Že jste již dosáhli stavu, kdy tělo spaluje tuky, můžete poznat z toho, jak se cítíte. Měla by pominout nepříjemná počáteční fáze a měli byste pociťovat spíše zvýšení energie. Ketózu lze potvrdit i testováním moči, krve nebo dechu.
Vliv ketogenní diety na pohybovou aktivitu
Obecně nemusíte držení této diety vnímat jako omezení při sportu. Z provedených studií je zřejmé, že strava s menším zastoupením sacharidů nemá negativní vliv na výkonnost, pokud je aktivita provozována dlouhodobě a v mírné či střední intenzitě. Tělo efektivně funguje i ve stavu ketózy a jsou odbourávány tuky, aniž by docházelo k jakémukoliv přepínání. Ke snížení výkonu dochází pouze při aktivitě provozované krátkodobě v opravdu vysoké intenzitě – v takových případech není možné ketogenní dietu zcela doporučit.
Se sportem není třeba končit
Pokud jste se nějakému sportu věnovali ještě před započetím diety, není na místě s ním přestávat nebo jej jakkoliv omezovat. Je spíše vhodné vnímat své tělo a zařídit se podle něj. Na počátku ketogenní stravy můžete pociťovat únavu, podrážděnost a i sníženou výkonnost. Postupně by se to však mělo vrátit do normálu.
Jiná je situace, pokud jste před dietou žádnou aktivitu neprovozovali a nyní byste chtěli začít. Je lepší nechat prvotní fázi změněného stravování odeznít a až potom postupně začít tělo zvykat na daný sport. Postupujte pomalu a všímejte si, jak se cítíte. V klidu nechte proběhnout prvotní fázi diety, která je provázena rychlým úbytkem váhy a v prvních dnech i mnohými nepříjemnými pocity.
Ne/vhodnost pro vrcholové sportovce
Můžeme se doslechnout odlišné názory na vhodnost ketogenní diety pro profesionální sportovce. Obvykle není tento typ stravování doporučován pro ty, kteří se sezónně věnují náročné pohybové aktivitě (např. hokejisté), ale mezidobí mají klidnější. Pokud by sportovec v tomto případě začal držet dietu na počátku sezóny, nemusel by ideálně zvládnout fyzickou zátěž v jejím úvodu. Řešením by mohlo být stabilní dodržování ketogenní stravy, avšak i zde by mohl být výsledný výkon mírně snížen.
Naopak ketogenní dieta může být dobrou volbou pro ty, kteří se dlouhodobě připravují na jednorázovou a krátkodobou vyšší zátěž při závodě. Hodí se i u sportů, kde je kladen důraz na výdrž a intenzita pohybu je po určitou dobu spíše mírná až střední.