Menu

Sportování v průběhu ketonové diety

3. 4. 2019
6 minut čtení

Ketonová dieta je specifický druh stravování a proto často vyvstává otázka, zde je vůbec při ketonové dietě vhodné sportovat? A co tedy organismus bude spalovat, pokud nemá energii ze sacharidů?

Jak vlastně funguje tělo při pohybu? 

Nejdříve je potřeba si vysvětlit, co se v našem těle děje při fyzické aktivitě a odkud je čerpána energie na pohyb. Jakmile tělo dostane signál, že se hýbe, začne brát energii spalováním glukózy v krvi a po delší době také glykogenu ve svalech. Glukóza je okamžitý zdroj energie, zatímco glykogen je forma glukózy, uložená právě ve svalové tkáni.  S přibývající zátěží se začne glukóza vyčerpávat a tělo s ní začne šetřit. Začne tedy spalovat tuky, které jsou v podstatě nevyčerpatelným zdrojem energie.

Sport a ketóza

Sportovní aktivita během držení ketogenní diety není vyžadována, avšak je velmi přínosná a efektivní. Pokud se vystavíte jakékoli fyzické zátěži v období ketózy, spaluje tělo tuky o mnoho dříve, než pokud dietu nedržíte. Je to logické – tělo v ketóze nemá téměř žádnou zásobu glukózy, kterou by mohlo spálit, a proto přejde rovnou do fáze spalování tukové tkáně mnohem dříve.

Všeho s mírou

Je však potřeba si uvědomit, že tělo potřebuje pár desítek minut, než začne fungovat tak, jak očekáváme. Několikaminutový pohyb tedy nebude pro tělo mít prakticky žádný přínos.

Hlídejte si tepovku

Rozhodně nic nezkazíte, budete-li si při sportování hlídat tepovou frekvenci. Důvod je prostý – pokud by byla příliš vysoká, tělo se dostane do glukózového deficitu, pokud naopak nízká, tělo by spalovalo stále glukózu. Doporučená tepová frekvence při sportování pro redukci hmotnosti odpovídá nanejvýš 65 % vaší maximální tepové frekvence. Obecně však platí, že to je 100-120 tepů za minutu.

Jaký sport zvolit? 

Vždy je důležité si vybrat sport, který vás bude bavit, bude vám vyhovovat a samozřejmě bude pro vás vhodný s ohledem na zdravotní indispozice. Pokud máte problémy s klouby a koleny, vyhýbejte se sportovním aktivitám, které můžou způsobovat otřesy, jako jsou např. běh či aerobní cvičení typu zumba či aerobic.

  • CHŮZE – je to nejsnadnější sportovní aktivita. Jde o přirozený pohyb, pro který navíc nejsou zapotřebí žádné finance a nejste při něm limitováni ani časem ani prostorem. Můžete ji provozovat kdykoli a kdekoli. Alternativou ke klasické chůzi je alternativou je i nordic walking, což je chůze se speciálními holemi. Výhodou je, že se o hůlky opíráte, tudíž zatěžujete svaly rovnoměrně.
  • BĚH – Spolu s chůzí jde o přirozený pohyb. Na rozdíl od ní je zde kladen větší důraz na zátěž a kondici. Otřesy vzniklé při pohybu se přenáší nejen na veškeré klouby nohy, ale i na páteř i hlavu. Určitě je vhodné si nejprve zvolit krátké trasy prokládané chůzí (tzv. indiánský běh), s prodlužováním doby.
  • AEROBIC, ZUMBA – Jedná se o kondiční cvičení při hudbě. Zapojují se svaly celého těla, často se používají pomůcky jako míče, schůdky apod. Lekce jsou předcvičovány lektorkou, kdy se snažíte napodobit její pohyby. Je však potřeba si uvědomit, že některé pohyby opět zatěžují klouby.
  • CYKLISTIKA – Další výborným sportem je jízda na kole. Pozor však na správné provedení. Špatný posed, nepohodlné sedlo a velké vzdálenosti člověka spíše odradí. Stejně jako u běhu, začínejte s kratšími vzdálenostmi a postupně zátěž přidávejte.
  • PLAVÁNÍ – Tento druh sportu je nejvhodnější zejména pro obézní osoby. Díky nadnášení těla vodou nejsou tolik zatěžovány klouby. Proto se často využívá i při rehabilitacích. Pouze pozor na správný styl plavání, může být totiž zatěžována krční páteř. Také teploty vody je důležitá – pokud cítíte chlad, tělo může reagovat ukládáním podkožního tuku.
  • IN-LINE BRUSLENÍ – V dnešní době velmi oblíbená sportovní aktivita. Zaměřuje se zejména za zpevnění dolních končetina hýždí. Opět je třeba dávat pozor na správnou techniku – tedy nemít příliš ohnuté záda a strnulou páteř.

Proč byste měli sportovat?

Sport je určitě výborným doplňkem při hubnutí pomocí této diety. Nejen, že podpoříte spalování tuků, ale zvýší se vaše kondice a zlepšit by se měly také kognitivní funkce. Lépe se vám bude dýchat, lépe se vám bude okysličovat mozek, tělo začne vyplavovat hormony a celkově se podpoří metabolismus. Proto neváhejte a začněte nejprve například s procházkami. Proto neváhejte a začněte nejprve například s procházkami.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli