Proteinová dieta vs. keto dieta
Ketogenní dieta bývá často nesprávně zaměňována za proteinovou, neboli bílkovinnou dietu. Obě diety omezují sacharidy, doporučeným poměrem bílkovin a tuků se však liší a odlišný je i jejich vliv na naše tělo. Pojďme si v tom udělat pořádek.
Co je proteinová dieta
Proteinová dieta je způsob stravování, kdy je jídelníček z velké části tvořen bílkovinami na úkor sacharidů a tuků. Smyslem diety je podpora hubnutí, zvýšení energie a sportovního výkonu. Výzkumy naznačují, že strava s vysokým obsahem bílkovin může lidem pomoci nejen ztratit tuk, ale zachovat svalovou hmotu.
K čemu je dobrý protein ve stravě?
- Strava bohatá na bílkoviny je velmi sytá a dokáže velmi dobře zahnat hlad. Pocit nasycenosti by vám měl také dlouho vydržet.
- Protein pomáhá budovat a udržovat svalovou hmotu. Svalnaté tělo je samozřejmě silnější, ale v řadě případů i atraktivnější. Výhodou svalů je také rychlejší spalování a to i v klidovém režimu.
- Soustředit svůj jídelníček na bílkoviny může pomoci také k dosažení zdravého jídelníčku – začnete totiž více přemýšlet nad tím, co konzumujete a na talíř se pak dostávají zdravější potraviny. Bílkoviny jsou navíc zpravidla obsaženy v potravinách, které jsou dobré pro naše tělo. Například, pokud jíte tuňáka, získáváte kromě bílkovin také velké množství zdravého tuku.
- Samotná konzumace bílkovin přispívá ke spalování kalorií. Jak je to možné? Vědci to nazývají „termický efekt potravin“. Jedná se o efekt, kdy při konzumaci a následném trávení tělo pracuje tak usilovně, že při tom rovnou spaluje energii. Tento efekt je však jen okrajový a nelze na tomto zakládat celé hubnutí.
Jak držet proteinovou dietu?
Pravidla diety určují, že 20 procent z vašich celkových kalorií by mělo pocházet z bílkovin, 50 procent kalorií ze sacharidů a 30 procent z tuku. Přesné množství bílkovin, které byste měli jíst, závisí na několika faktorech včetně věku, pohlaví, velikosti těla a úrovně aktivity. Doporučená denní dávka pro běžnou osobu je minimálně 0,8 g / kg / den. Fyzicky aktivnější osoby by měly přísun bílkovin zvýšit až na 1,2 až 1,7 g / kg / den.
Neexistují žádné potraviny, které by byly při proteinové diety výslovně zakázány. Omezit by se však měla konzumace rafinovaných sacharidů, cukry a tuky.
Co jíst při proteinové dietě?
Základ jídelníčku by měly tvořit tyto suroviny:
- maso (zejména hovězí, kuřecí),
- ryby a mořské plody
- vejce
- mléčné výrobky (přírodní jogurty, smetany) a sýry
- luštěniny (fazole, sója, čočka, hrách, cizrna),
- ořechy a semínka (zejména dýňová nebo slunečnicová, ale také chia nebo sezam)
- obiloviny (ovesné vločky, quinoa, pohanka, amarant) a celozrnné výrobky
- ovoce a zelenina
Výhody a nevýhody
Výhodou je především pocit nasycenosti, budování kvalitní svalové hmoty, zlepšení životosprávy a snadnější spalování kalorií. Díky tomu může být účinnou strategií pro hubnutí.
Stejně jako většina jiných diet má i proteinová dieta svá proti. Základním problémem je její nutriční nevyváženost, kdy jsou omezovány sacharidy a snížen je i příjem vlákniny, což může vést k zácpě.
Mohou se také objevit problémy s ledvinami, které nadbytečné bílkoviny nezvládají zpracovávat, a může dojít k jejich poškození. Velkou nevýhodou je pak přeměna nadbytečných bílkovin na glukózu, která slouží pro tělo jako zdroj energie a odporuje si s procesem hubnutí.
V čem je rozdíl mezi ketogenní dietou a proteinovou dietou? Hlavní rozdíl je v rozložení makronutrientů. Zatímco proteinová dieta vyžaduje stravování s vysokým podílem bílkovin a sníženým podílem tuků, ketogenní dieta si na tucích zakládá a konzumaci bílkovin naopak omezuje. Důvodem je přeměna nadbytečných bílkovin na glukózu, která znemožňuje tělu dostat se do stavu ketózy.