Přírodní sladidla: co byste o nich měli vědět
Mnoho lidí se snaží vyhnout rafinovanému bílému cukru a hledá zdravější varianty slazení. Jako jsou právě přírodní sladidla. Důvodem může být chuť shodit přebytečná kila, začít žít zdravěji nebo i rozhodnutí stravovat se podle zásad keto diety.
Škodlivost cukru je v posledních letech velmi skloňovaným pojmem. Mluví o ní lékaři i odborníci na výživu. Nejlepší je slazení se úplně vyhnout. Nebo cukr nahradit. Možností je plno. Vhodnou variantou jsou přírodní sladidla. Pocházejí hlavně z rostlin a jsou minimálně průmyslově zpracovány. Patří sem třeba stévie, monk fruit nebo sirup z jakonu.
Hlídat si čím sladit musí i lidé trpící různými onemocněními, hlavně cukrovkou. Nejsou přírodní sladidla jako přírodní sladidla. Některá jsou méně zdravá, než si lidé myslí. Která to jsou, se dozvíte v článku.
Stévie
Stévie sladká (Stevie rebaudiana) je bíle kvetoucí tropická rostlinka, která pochází z Jižní Ameriky. V jejích listech najdeme jak extrémně sladkou chuť, tak i chuť velmi hořkou.
Přírodní sladidlo vzniká extrakcí sladké chuti z této rostliny. Může být až 300 krát sladší než běžný cukr a přitom neobsahuje žádné kalorie. To z něj dělá pro mnoho lidí volbu č. 1.
Tuto rostlinku si můžete vypěstovat i sami a pak ji používat jako zcela přírodní sladidlo. Jen pozor, bude v tom případě obsahovat jak sladkou, tak hořkou chuť. Abyste ze stévie totiž měli bílý sladící prášek (tak, jak jej známe z obchodů), musí projít průmyslovým zpracováním. Mnoho lidí ji pak už za tak přírodní variantu nepovažuje.
Luo Chan Kuo – Monk fruit
Tato rostlina roste v jižní Číně a severním Thajsku. Jako sladidlo se používá výtažek z jejích plodů. Je 200 až 300 krát sladší než běžný třtinový cukr. Neobsahuje žádné kalorie ani sacharidy. Nijak neovlivňuje hladinu cukru v krvi.
V České republice ho bohužel zatím nenajdete. Dá se ale objednat prostřednictvím Amazonu.
Sirup z jakonu
Vyrábí se odpařováním šťávy vylisované z kořenů stejnojmenné rostliny (yacon – kořen rostliny Smallanthus sonchifolius), která pochází z jižní Ameriky. Sirup má tmavě hnědou barvu a vypadá podobně jako melasa.
Toto přírodní sladidlo má velice nízkou kalorickou hodnotu. Obsahuje fruktooligosacharidy. Ty neovlivňují krevní cukr a mají probiotické vlastnosti. Sirup z jakonu tak může pomáhat při zažívacích obtížích, jako je třeba zácpa.
Koupit ho můžete v obchodech se zdravou výživou.
Xylitol
Jde o tzv. alkoholický cukr, který se získává z březové šťávy nebo také z kukuřice. Chuťově je téměř nerozeznatelný od cukru. Kaloricky je na tom ale lépe. Lžíce xylitolu obsahuje zhruba 10 kalorií, stejné množství cukru obsahuje asi 16 kalorií.
Konzumace vyššího množství xylitolu může způsobovat trávicí obtíže.
Tělo vstřebává xylitol daleko pomaleji než cukr. Znamená to, že nezpůsobuje tak dramatické glykemické výkyvy. Mohou ho proto užívat diabetici.
Dokáže také omezovat růst zubních povlaků a tím snižovat riziko vzniku zubního kazu. To je důvodem, proč se v dnešní době přidává do řady zubních past a žvýkaček.
Erythritol
Stejně jako u xylitolu se jedná o alkoholický cukr. Erythritol se vyskytuje přirozeně v některých fermentovaných potravinách, v melounech, hroznech nebo v hruškách. Do práškové podoby tak, jak jej známe z obchodů, se dostává zpravidla rafinací.
Erythritol má sladivost kolem 60 až 80 % běžného cukru a chutná velice podobě jako cukr. Obsahuje ale oproti němu jen zlomek kalorií.
Tělo nedokáže erythritol dobře zpracovat, většina tak organismem projde téměř beze změn a bez jakéhokoliv vlivu na metabolismus. Ve větším množství ale může narušovat trávení.
Co je vhodné pro diabetiky
Lidé trpící cukrovkou si musí pečlivě hlídat, čím sladí. Mnoho sladidel zvyšuje hladinu cukru v krvi a může tak způsobit nežádoucí glykemické výkyvy. Přírodní sladidla jako stévie, monk fruit nebo erythritol jsou v tomto směru dobrou volbou. Na krevní cukr působí v menší míře nebo vůbec a obsahují také mnohem méně kalorií.
Co je vhodné pro keto dietu
Lidé s nízkokalorickou nebo nízkosacharidovou dietou, kam patří i keto dieta, by měli minimalizovat nebo úplně omezit příjem cukru. Je totiž zdrojem velkého množství sacharidů. Jejich příjem by v keto dietě neměl být vyšší než 50 gramů denně. Jinak hrozí, že tělo přestane spalovat tuky, tzn. dojde k přerušení stavu ketózy.
Uspokojit chutě na sladké jde ale i při dietě. A to třeba čokoládami a sladkostmi s přírodními sladidly erythritolem nebo stévií.
Co je vhodné při redukci váhy
Mnoho společností vyrábějících přírodní sladidla je propaguje jako pomoc při redukci váhy. To je ale trochu přehnané.
Odborný lékařský časopis BMC Medicine srovnával několik výzkumů na téma spojitosti alternativních sladidel a redukce hmotnosti. Podle závěrů výzkumných pracovníků neexistuje dostatek důkazů o tom, že užívání těchto sladidel nějak výrazně ovlivňuje hubnutí.
Přírodní sladidla uvedená výše ale mají jednoznačně méně kalorií než cukr, některá nemají dokonce kalorie žádné. Pokud tedy vyměníte běžný cukr za přírodní sladidla, snížíte tím celkový kalorický příjem. A to je pro hubnutí žádoucí.
Méně vhodná přírodní sladidla
Když je něco přírodní, neznamená to nutně, že je to i zdravější. Tato sladidla mají bohužel velmi podobný dopad na zdraví jako běžný cukr nebo kukuřičný sirup:
- sirup z agáve,
- kokosový cukr,
- falšovaný med (dobarvovaný nebo s přidaným cukrem),
- panela cukr (ztuhlá šťáva z cukrové třtiny),
- melasa,
- javorový sirup.
Tyto produkty mohou obsahovat zlomky vlákniny nebo minerálů, které jejich výrobci mohutně propagují. Společně s nimi ale také obsahují vysoké množství cukru.
Játra zpracovávají cukr stejně, ať jde o ten běžný nebo o přírodní. Pokud tedy chcete snížit příjem cukru – ať už z důvodu snížení kalorií, vyřazení sacharidů nebo zabránění výkyvům glykémie, měli byste omezit nebo z jídelníčku úplně vyřadit i tato sladidla.
Shrnutí
Pro mnoho lidí, zvlášť pro ty s dietními omezeními, jsou přírodní sladidla dobrou alternativou rafinovaného cukru.
Sladidla jako monk fruit nebo sirup z jakonu se sladkostí velmi podobají cukru, ale zdaleka neobsahují tolik kalorií nebo sacharidů. Alkoholické cukry jsou také plnohodnotnými sladidly, a to aniž by způsobovaly glykemické výkyvy.