Menu

6 tipů jak se připravit na ketogenní dietu

29. 5. 2019
6 minut čtení

Říká se, že dobrá příprava je polovinou úspěchu. A to platí i u diet. Radikální změna stravování a životního stylu je velkým mezníkem vašeho života, a pokud nechcete po prvních pár krocích selhat, měli byste zvážit, zda jste na to připraveni a zda je vůbec vhodná doba začít něco měnit.

Na dalších řádcích se proto dočtete o tom, co byste měli vědět předtím, než začnete a jak můžete už dopředu začít trénovat na ostrý keto režim.

1) Zjistěte si, co můžete a nemůžete jíst

Ketogenní dieta není jen o omezení sladkostí, ale o celkovém vysazení sacharidů, které jsou schovány i v potravinách, které jsou u jiných diet povoleny. Typickým příkladem je ovoce, které je sice odborníky na výživu považováno za zdravé, pro ketogenní dietu je však nevhodné. Mezi zakázané potraviny ale patří i pečivo, luštěniny, brambory a další potraviny, ve kterých byste sacharidy nečekali. Zjistěte si proto včas, co můžete jíst.

TIP: Sepište si seznam povolených potravin. Nebudete tak dlouho přemýšlet nad tím, co jíst a velmi dobře vám poslouží i jako inspirace pro vaše nákupy.

2) Nastudujte si pár základních keto-receptů

Už před nasazením “ostré” verze ketogenní diety si cvičně vyzkoušejte pár receptů. Vylaďte je k dokonalosti tak, aby se staly vašimi oblíbenými jídly. Budou tu pro vás vždy, když ztratíte inspiraci nebo chuť pokračovat a zase vám připomenou, jak jednoduché je dodržet pravidla ketogenní diety a i přesto si pochutnat. Na internetu existuje spousta skvělé inspirace. Jistě si najdete své oblíbence.

3) Přehodnoťte svůj vztah k tukům

Ze všech stran neustále slyšíme, že tuky jsou špatné a způsobují obezitu, a proto se snažíme je ze svých jídelníčku vyřazovat. Přejít tedy najednou na dietu, kde tuky tvoří nejvýznamnější část denního příjmu, může být zpočátku pro tělo nepohodlné a bude lepší, začnete-li se dopředu na tuto změnu připravovat. Už před začátkem diety zkuste vařit s vyšším množstvím zdravých tuků, konzumujte pouze plnotučné výrobky a nebojte se zařadit také netradiční formy tuků, jako je například avokádo.

Tip: Při přípravě kuřecího masa nebo ryb neodstraňujte kůži. Schovává se za ní největší množství tuku.

4) Promluvte si s rodinou o vašich cílech

Nic nezkazí motivaci pokračovat v dietě jako špatné prostředí, ve kterém dietu dodržujete. Slabým místem může být právě vaše domácnost, respektive členové vaší domácnosti, kteří si před vašimi zraky budou dopřávat jídla, která jsou pro vás tabu. Rozhodně nechceme radit vaší rodině, aby se se sladkostmi ukrývala, ale jednoduše aby vás nenaváděli k podvádění a nepokoušeli zbytečně vaši vůli. Řekněte jim, proč to děláte, jaký je váš plán, a proč je pro vás i pro ně důležité, abyste uspěli. Důležité je také vysvětlit jim, v čem ketogenní dieta spočívá, aby neměli obavy o vaše zdraví a neodrazovali vás od jejího dodržování. Pokud rodinu správně namotivujete, bude pro vás celé snažení mnohem jednodušší.

5) Buďte připraveni na vedlejší účinky

Ketogenní dietu mohou provázet také vedlejší účinky v podobě tzv. keto chřipky. V rámci článků zde na blogu jsme se jí už věnovali a i nyní na ni musíme upozornit. Keto chřipka se u některých lidí dostavuje v začátcích dodržování ketogenní diety. Jedná se o stav, kdy se tělo vyrovnává se spalováním tuků a tak podléhá rychlé únavě a mohou se dostavit také mírné horečky a další projevy podobné klasické chřipce. Keto chřipka nepostihuje automaticky všechny, ale je lepší být na ni připraven. Je proto doporučováno nezačínat s dietou v těžkém období, kdy musíte být v kondici a fit. Datum, kdy začnete s ketogenní dietou proto pořádně promyslete, abyste mohli v prvních dnech více odpočívat.

6) Plánujte i dobu po ketogenní dietě

Ketogenní dieta není doživotní dieta. Je navržena jako krátkodobé řešení pro rychlé a zdravé hubnutí a pro nastavení nových stravovacích návyků. Pokud tedy po keto dietě nechcete zhubnutá kila znovu nabrat, měli byste si zjistit také informace o tom, jak se stravovat po ketogenní dietě a rozmyslet si, zda jste ochotni se i nadále mírně omezovat například v konzumaci pečiva, těstovin a samozřejmě také sacharidů.

 


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli