Menu

Pomáhá cvičení zhubnout?

3. 5. 2021
10 minut čtení

Abyste zhubli, musíte vydat víc kalorií, než přijmete. To je staré známé pravidlo.

Cvičení vám v tom může výrazně pomoci. Díky němu totiž spálíte další kalorie navíc.

Někteří lidé ale tvrdí, že samotné cvičení na hubnutí nemá žádný vliv. Vyšší výdej energie zvyšuje pocit hladu a vlastně sníte víc, než během tréninku spálíte.

Může cvičení opravdu pomoci s redukcí hmotnosti? A jak je to s pohybem při keto dietě? Na to se podíváme v dnešním článku.

 

Cvičení prospívá zdraví

Pro vaše zdraví je pohyb opravdu skvělý. Díky vhodnému cvičení zpevníte svaly a vylepšíte svou postavu. Lépe pracovat začne i váš mozek a celkově se vám zvedne nálada.

Pravidelný pohyb také chrání před řadou nemocí:

  • srdečně-cévní onemocnění: srdeční infarkt, mozková mrtvice, vysoký krevní tlak, ateroskleróza;
  • některé druhy rakoviny: rakovina tlustého střeva a konečníku, prsu, dělohy nebo plic;
  • diabetes II. typu;
  • obezita;
  • osteoporóza.

Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají až o polovinu menší riziko, že onemocní některou z výše uvedených chorob.

Cvičení zlepšuje i duševní zdraví. Pomáhá bojovat se stresem, zvyšuje sebevědomí, duševní výkonnost i odolnost.


Ve zkratce

Se cvičením získáte víc než „jen“ nižší hmotnost. Má řadu důležitých výhod pro vaše tělo i hlavu.  


 

Zaměřte svou pozornost na tuk

Cvičení bývá spojeno s nutností snížit váhu. Zaměřit byste se ale měli spíš na snížení podílu tuku v těle.

Když omezíte při hubnutí kalorický příjem, bez cvičení půjde dolů nejen tuk, ale i důležitá svalová hmota. Ta může tvořit až čtvrtinu celkově shozené váhy.

Vaše tělo hledá při nízkém kalorickém příjmu další zdroje energie. Společně s vašimi tukovými zásobami začne spalovat i bílkoviny z vašich svalů.

Když ale máte svalů dostatek, funguje vám lépe metabolismus. To znamená, že vaše tělo snáze a více spaluje energii. Také je vyšší pravděpodobnost, že si nižší váhu déle udržíte.

Pokud pravidelně cvičíte, omezíte kalorický příjem, a i přesto se ručička váhy drží stále na stejném čísle, nezoufejte. Stále hubnete tuk, ale zároveň vám přibývají svaly. Raději než po váze sáhněte po krejčovském metru nebo kalhotách, které jste pár let nenosili.


Ve zkratce

Při hubnutí chcete ztratit co nejvíce tuku a co nejméně svalové hmoty. Tělesný tuk můžete shodit, i když vaše hmotnost příliš neklesne.


 

Cvičení při keto dietě

A jak je to se cvičením při keto dietě? Zpočátku to může být náročné, než si tělo zvykne na spalování ketonů. Tedy, než překonáte tzv. sacharidovou chřipku. Můžete cítit nervozitu, únavu nebo bolesti hlavy.

Měli byste volit lehčí formu cvičení, žádnou velkou zátěž. Dobrá je na začátek protahovací jóga.

Cvičením jógy aktivujete tělo, zklidníte mysl a prospějete i vašim zádům.  Zdroj: KetoMix

Když si vaše tělo na nové fungování zvykne, zařaďte klidně náročnější formu pohybu. Běhání, posilování, jízdu na kole. Jakákoliv forma cvičení je při keto dietě bezpečná.


Ve zkratce

Nebojte se při keto dietě cvičit. Jen začněte zvolna. Naslouchejte svému tělu a zvolte takový pohyb, který vám bude příjemný.


 

Kardio pomáhá k okamžitému spalování kalorií i tuku

Mezi populární cvičení k redukci váhy patří kardio, nebo-li aerobní cvičení. Může to být například chůze, běh, jízda na kole a plavání.

Kardio nijak zásadně růst svalové hmoty neovlivňuje, alespoň v porovnání se samotným posilováním. I tak jde ale o účinný a okamžitý způsob spalování kalorií.

V jedné studii z roku 2013 se podrobilo vlivu kardio cvičení 141 lidí trpících nadváhou nebo obezitou. Byli rozděleni do tří skupin, ani jedna skupina neomezovala svůj kalorický příjem:

  • skupina 1: spálila 400 kalorií kardio cvičením 5x týdně;
  • skupina 2: spálila 600 kalorií kardio civčením 5x týdně;
  • skupina 3: necvičila.

Účastníci ve skupině 1 zhubli 4,3 % své váhy, ti ve skupině 2 o něco více, 5,7 % své váhy. Skupina, která vůbec necvičila dokonce 0,5 % přibrala.

Zařazením kardio cvičení lépe udržíte pod kontrolou svou váhu a zlepšíte svůj metabolismus. Jen pozor na to, abyste cvičení nekompenzovali větším množstvím jídla.


Ve zkratce

Pravidelným kardio cvičením spálíte více kalorií i tělesného tuku.


 

Posilování pomáhá k dlouhodobému spalování kalorií

Spálit kalorie vám pomůže jakákoliv fyzická aktivita. Mnohem více vám ale přinese silový trénink, jako je posilování. Silový trénink totiž pomáhá zvětšovat množství svalů, zpevňovat je a zesílit. A to je důležité z dlouhodobého hlediska. Neaktivní dospělí totiž ztrácejí mezi 3 až 8 % svalové hmoty každých deset let.

Větší objem svalů má také vliv na lepší fungování metabolismu. Pomáhá dlouhodobě pálit víc kalorií, a to i v době odpočinku.

Více svalů je také dobrou prevencí zpomalení metabolismu, které se může objevit v souvislosti s úbytkem váhy.

Pro účinné a dlouhodobé hubnutí je tedy pravidelný silový trénink zásadní. Díky získaným svalům je snazší si novou váhu udržet, což bývá zpravidla těžší než ji zhubnout.


Ve zkratce

Silové cvičení, ať už posilování s činkami nebo s vlastní vahou, pomáhá dlouhodobě udržovat a budovat svalovou hmotu. Zabraňuje také zpomalení metabolismu způsobenému hubnutím.


 

Pomáhá cvičení zhubnout?

Efekt cvičení na hubnutí nebo přibírání se u každého člověka liší.

Ačkoliv většina lidí, kteří se hýbou, zhubne dlouhodobě, jsou lidé, kterým se váha ani nehne a někteří dokonce přiberou. Ti ale ve většině přiberou svaly, nikoliv tuk.

Pokud porovnáme stravu a cvičení, má změna stravy na hubnutí podstatně větší vliv než cvičení. Nejúčinnější z dlouhodobého hlediska je ale kombinace obou – zdravé stravy a pohybové aktivity.


Ve zkratce

Způsob, jakým tělo reaguje na cvičení, se liší člověk od člověka. Někteří lidé zhubnou, jiným zůstane váha stejná a pár lidí dokonce přibere.


 


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli