Menu

Nejčastější mýty o ketogenní dietě

15. 10. 2018
5 minut čtení

Ketonová dieta se někdy prezentuje jako zázračná metoda hubnutí vhodná opravdu pro každého. Zároveň se však o tomto druhu stravování šíří spousta mýtů. I když si uvědomíme, že některé nereálně optimistické prezentace realitu trochu nadsadí, může v našem podvědomí zůstat zakořeněný dojem, který není tak úplně pravdivý. Které výroky jsou jenom přibarvené a které zcela nepravdivé?

Stačí konzumovat jen tučná jídla.

Ketonová dieta není o tom, že byste se zcela nezřízeně cpali pouze samými tuky a vaše tělo by na to reagovalo vytouženým hubnutím. Pravdou je, že ze stravy odeberete značný podíl sacharidů a do jídelníčku zařadíte více bílkovin a tuků. Jde však o tělu prospěšné tuky, ne o smažený sýr nebo pečený bůček.

Také neplatí, že sacharidy nemáte konzumovat vůbec. Ideální je, pokud máte dietu sestavenou odborníkem. Adekvátně vám pak rozvrhne složení stravy, kde by neměly chybět žádné živiny. Postará se rovněž o to, aby dieta probíhala v předem stanovených fázích, během kterých se její jednotlivé složky proměňují.

 

Při dietě není možné sportovat.

Ve stavu ketózy dochází pouze k omezení výkonů při velmi náročné pohybové aktivitě. Pokud se věnujete některému sportu dlouhodobě a spíše v mírné intenzitě, ketonová dieta pro vás rozhodně není omezením. Jen na počátku, než se tělo dostane do stavu ketózy, můžete pociťovat zvýšenou únavu, malátnost. V tyto dny si tedy neplánujte větší zátěž.

 

Přemíra bílkovin způsobuje vznik nemocí.

Pokud své kroky konzultujete s odborníkem, není důvod se obávat. Při vyšší konzumaci bílkovin se hovoří o přílišném zatížení jater a ledvin. Když se však jejich zastoupení v jídelníčku pohybuje v adekvátní míře, problémy nenastávají. Naopak při ketonové dietě dochází ke zlepšení stavu některých onemocnění – snižuje se riziko vzniku zánětů, dochází ke zmírnění průběhu epilepsie, Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby.

 

Jakmile se vrátím k normální stravě, shozené kilogramy hned naberu zpět.

Velmi často bývá v souvislosti s ketonovou dietou zmiňován tzv. jojo efekt. Je pak snadné získat dojem, že jakmile přestanete dodržovat zásady tohoto stravování, tělo pracně shozené kilogramy opět nabere. Takovýto efekt však nastane vždy, když ze dne na den opustíte dřívější režim a hned následující den se vrátíte k původním zvykům.

Pokud se již začnete takto stravovat, je třeba dietu pojmout nejen jako krátkodobý prostředek k dosažení stanoveného cíle, ale spíše jako změnu celého životního stylu. Samozřejmě stravování projde v průběhu doby změnami a nezůstane takové jako na počátku ketonové diety, stále byste se ale měli stravovat zdravě, nepřejídat se, nekonzumovat nadměrně sacharidy a mít pravidelný pohyb. Množství sacharidů ve stravě by mělo být navyšováno postupně, a ne to provést jednorázově. Pokud by to vypadalo tak, že několik měsíců konzumujete převážně bílkoviny a tuky a pak rázem přejdete na režim několika sladkých zákusků denně, kila na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Ketonová dieta se hodí pro každého.

Kdokoliv se pro ketonovou dietu rozhodne, ideální variantou je provedené kroky konzultovat s odborníkem. Ještě naléhavější je však tato potřeba u lidí, kteří dlouhodobě řeší nějaký zdravotní problém, často bývá v této souvislosti zmiňován diabetes mellitus 1. typu nebo vysoký krevní tlak. Je třeba brát také ohled na individuální odlišnosti trávení a tělesnou konstituci. Negativní efekt by mohla ketonová dieta mít u lidí, kteří trpí chronickým nedostatkem tukové tkáně, je u nich neadekvátní funkce jater, ledvin nebo slinivky břišní. Ketonová dieta není vhodná pro těhotné a kojící ženy, jimž by mohla ve výsledku přinést více škody než užitku.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli