Menu

Které potraviny jíst při ketogenní dietě?

2. 11. 2018
6 minut čtení

Chtěli byste vyzkoušet ketogenní dietu, ale máte obavy z toho, že jídelníček bude stereotypní a nudný? Žádné obavy. Existuje spousta potravin, které do jídelníčku začlenit a to v téměř neomezeném množství. A nyní již k potravinám, které jsou pro hubnutí pomocí ketogenní diety ideální.

 

Zelenina

Pro zeleninu platí laické pravidlo – nejvhodnější je to, co roste nad zemí anebo má zelenou barvu. Jedná se tedy o různé druhy listových salátů, brokolici, květák, kapustu, chřest, pórek, jarní cibulku, cuketu, lilek, zelené fazolky  a také i houby. Pozor ale na rajčata a papriky, ty pro ketogenní dietu nejsou příliš vhodné.

To, že některá zelenina není vhodná neznamená, že zde platí jejich striktní zákaz. Jen musíte počítat s tím, že obsahují vyšší dávku sacharidů a podle toho je potřeba upravit zbytek jídelníčku. Pokud si tedy chcete dát rajče či nějakou tu „podzemní“ zeleninu, například mrkev či brambory, bez obav si je dopřejte. Jen je potřeba si uhlídat denní příjem sacharidů.

 

Ovoce

Ovoce přirozeně obsahuje zpravidla velké množství sacharidů, a tak je potřeba se mu zejména v první fázi ketogenní diety vyhýbat. Doporučuje se zařazovat až po 4-6 týdnech a to jen některé druhy. Konkrétně jsou to ty, které v angličtině mají koncovku „berries“ – maliny, borůvky, ostružiny či rybíz. Jediné ovoce, které je možné používat je citrón k dochucení nápojů. Neměli bystě však překročit dávku ½ citrónu denně.

 

Maso a uzeniny

Co se týče masa, povoleno je prakticky vše, pokud je maso kvalitní a ideálně z domácích chovů.  Například u hovězího masa se můžeme setkat s termínem grass-fed maso. Jedná se o takové maso, které pochází z dobytka krmeného přírodně na pastvinách.

U uzenin už je výběr více omezený. Mělo by se jednat pouze o potraviny bez chemických látek a škrobů. Pokud máte ověřeného řezníka nebo si uzeniny vyrábíte sami, můžete si bez větších výčitek dopřát šunku, salámy, slaninu, klobásy, paštiky, tlačenku a dokonce i škvarky.

 

Ryby

Ryby jsou jednou z mála skupin jídla, kde neexistuje téměř žádné omezení. Nejlepší volbou však jsou ryby s největším množstvím tělu prospěšných látek, mezi které řadíme lososa, pstruha, platýze, makrelu či tresku. Do jídelníčku však můžete začadit také tuňáka či českého kapra. U ryb v konzervě však dávejte přednost těm, kdy je rybí maso uchováváno ve vlastní šťávě.

Konzumace mořských ryb je však přínosná zejména pouze tehdy, nejedná-li se o ryby ze znečištěných vod. To však bohužel většinou není možné spolehlivě zjistit.

 

Tuky

Z tuků jsou povoleny pouze ty zdravé, kterými jsou avokádo, kvalitní máslo a ghí, olivový, dýňový či kokosový olej a jiné oleje lisované za studena. O něco méně vhodné pak je slunečnicový, řepkový olej a sádlo. Naprosto nevhodné jsou margaríny a jiné chemicky upravované tuky.

 

Vejce

Velmi vhodnou potravinou jsou vejce. Na rozdíl od jiných diet zde můžete bez výčitek konzumovat bílky i žloutky.

 

Mléčné výrobky

Pokud netrpíte intolerancí na laktózu, můžete si dopřávat libovolné tučné sýry, tvarůžky, mozzarellu, mascarpone, tučné jogurty a tvarohy a vysokoprocentní smetanu.

 

Ořechy a semínka

Pro ketogenní dietu jsou vhodné také různé ořechy a semínka. Nejméně sacharidů mají makadamové ořechy. Pozor ale na kešu a pistácie, ty mají naopak sacharidů nejvíce.

 

Sladkosti

Pokud vás přepadne chuť na sladké, můžete si v omezeném množství dopřát také čokoládu s vysokým procentem kakaa. Další alternativou mohou být kokosové plátky. Mimo to, však sladkosti nejsou povoleny.

 

Nápoje

Také nápoje jsou součástí denního příjmu. Ideální pro ketogenní dietu je obyčejná voda (s plátkem citrónu), neslazená minerální voda a bylinkový či zelený čaj. Těchto nápojů bychom měli za den vypít nejméně 2 litry. V rámci diety je povolena také káva a 2 dcl mléka denně.

 


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli