Ketóza a jojo efekt – jak se mu vyvarovat?
Obdivné pohledy známých. Výkřiky: „Ty jsi ale pořádně zhubla!“ Osobní pocit lehkosti a vitality. Šok, že se dokážete obléct do šatů, které jste na sobě měla naposledy u maturity. Ketonová dieta vás skutečně dokáže v krátkém čase připravit o kilogramy. Jak zabránit tomu, aby se za několik týdnů pokoutně vrátily a znovu usadily na vašem břiše a bocích?
Ketóza a jojo efekt je hojně probíraným tématem. Co se stane poté, když tělo přestane být ve stavu ketózy a vrátí se k původnímu stylu stravování? Strach, že vaše nová vysněná váha vám nezůstane navždy, je oprávněný. Někteří lidé jsou schopni po dietě nabrat ještě více kilogramů, než měli původně. Většinou za tím však stojí jejich vlastní pochybení.
Odpověď hledejme v dějinách
Naše tělo je naprogramováno k tomu, aby přežilo. Období nadbytku (kdy populace netrpí hladem) trvá poměrně krátce. Po dlouhá tisíciletí se u lidí střídala období nadbytku s obdobím hladových období kvůli válkám či neúrodě. Naše tělo je stvořeno k tomu, aby se s těmito dočasnými nedostatky potravin vyrovnalo.
Pokud po nějakou dobu jíme méně než obvykle, v našem těle začne blikat výstražný majáček: „Pozor, je tu válka, neúroda či další nepřízeň osudu!“ Když se poté dostanete ke stravování, založenému na tucích a cukrech, tělo se prozíravě předzásobí pro případ, že v budoucnu přijde opět nějaký nedostatek potravin.
Dieta je životní styl
Jojo efekt se většinou týká lidí, kteří dietní stravování berou jako dočasný stav. „Potřebuji se dostat z bodu A do bodu B, tzn. z 90 kilogramů na 60. A poté si budu dosyta užívat dortíků a všemožných pochutin.“
Dieta však není pouhá cesta k vysněnému životnímu cíli. Je to životní styl. Představte si někoho, kdo začne jíst zdravěji a vidí, že se zbavuje kilogramů, má více vitality a cítí se celkově mnohem lépe, než kdy předtím. Je iracionální, kdyby se po absolvování diety chtěl vrátit do původních kolejí, zpět k pocitu vyčerpání a těžkopádnosti.
Znamená to, že po absolvování ketonové diety už si nikdy nebudete moct dopřát čokoládu či hamburger? Samozřejmě že budete, pokud to nebude každý den. Důležitý je poměr zdravých a nezdravých potravin. Pokud se budete celé dny stravovat zdravě a třeba dvakrát týdně si dopřejete nějakou zaslouženou sladkost, jojo efekt se pravděpodobně nedostaví.
Ketonová dieta a jojo efekt – tipy, jak se vyhnout opětovnému nabytí váhy:
- Sepište si vlastní kuchařku se zdravými recepty.Existuje nespočet pokrmů, které v sobě nemají příliš mnoho sacharidů, a přesto chutnají skvěle. Mnohými z nich jdou nahradit vaše oblíbená nezdravá jídla. Založte si notes s keto recepty, který u sebe mějte pokaždé, když nakupujete v supermarketu.
- Vytvořte si návyk. Nebývá snadné vyměnit svoje oblíbené snídaňové koblihy za něco jiného. Prvních pár dní to bude velmi nezvyklé a bude se vám chtít vrátit k původnímu stravování. Ale víte co je na vytváření nového návyku nejlepší? Po určitém čase si už bez něj nebudete moct představit život a každé ráno se namísto shánění koblih budete ptát: „Kde je moje omeleta s rukolou?“
- Hledejte alternativy. Keto recepty můžou být časově náročné a nemusí být snadné najít si v průběhu dne čas na přípravu těchto pokrmů. Zamyslete se nad tím, zda všechny vaše každodenní činnosti dávají smysl. Opravdu musíte každý den trávit hodinu sledováním seriálů? Není možné raději tuto činnost nahradit přípravou zdravého pokrmu, nebo si alespoň přemístit televizi do kuchyně a vařit při jejím sledování?