Ketogenní dietou k lepší pleti
To, jak se stravujeme, se odráží nejen na postavě, ale také na naší pokožce. Intuitivně můžeme vycítit souvislost s tím, že pokud do jídelníčku zařadíme více tuků a odebereme z něj sacharidy, zajistíme si jasnější vzhled pokožky. Není to ale tak jednoduché. Ketogenní dieta může pleť zlepšit i zhoršit. Pojďme si to vysvětlit.
Jak redukce sacharidů ovlivňuje pokožku
Odstraněním jednoduchých sacharidů je možné vyloučit nadměrné záněty těla, tedy i akné. „Když snížíte zánětlivost v těle, projeví se to samozřejmě i na kůži. Můžete tak na sobě zpozorovat jasnější a zdravější pleť a méně červených skvrn“ říká texaská dermatoložka Jennifer Gordon.
Výživová poradkyně Suzane Dixonová vnímá keto dietu také pozitivně: „Zatím sice neexistuje mnoho výzkumů o tom, jak ketogenní dieta ovlivňuje zdraví kůže, ale teoreticky by mohla mít pozitivní vliv na akné. Vyšší hladiny inzulínu a příbuzných hormonů jsou totiž jeho častou příčinou. Ketogenní strava snižuje hladinu inzulínu a tím i pravděpodobnost vzniku akné„
Ředitelka Virtual Health Partners, Rachel Daniels, vyzdvihuje také vliv keto diety na sníženou tvorbu vrásek: „Nadměrný příjem cukru v krvi pak vede k procesu pokročilé endoskopické glykosylace (AGES), které oslabují kolagen a vedou k rozvoji vrásek, čar a lámavé kůže. Ketogenní dieta povoluje jen nízký příjem sacharidů a rafinovaných cukrů, což je pro pleť velmi dobré.“
Keto vyrážka
Zde však na chvíli končíme se superlativy. Je totiž nutné také poznamenat, že v souvislosti s ketózou v rané fázi se objevil u několika lidí vzácný dermatologický jev zvaný prurigo pigmentosa, který je česky označován jako „keto vyrážka“. Jedná se o vzácnou formu zánětlivé svědivé dermatózy. Vyrážka v podobě malých červených pupínků začíná na zádech a postupuje dopředu na hrudník. Dle lékařky Soni Hamousové se však nejedná se o nic závažného. Se zvýšením příjmu sacharidů v pokročilých fázích pak vymizí sama. Po vyrážce však mohou na kůži zůstat trvalé barevné nerovnosti.
Jak navýšení tuků ovlivňuje pokožku
Mnoho lidí se domnívá, že příčinou akné jsou právě tuky. Není to tak zcela pravda. Zdravé druhy tuků jsou naopak velmi prospěšné, jak pro kůži, tak také pro vlasy. Například příjem omega-3 mastných kyselin, pomáhá uklidnit suchou, šupinatou a svědivou pleť. Omega-6 kyseliny, přijímané prostřednictvím rostlinných olejů pak zlepšují zánětlivé akné.
Pro krásnou a zářivou pleť je nejlepší losos, sardinky, makrely, kapři, ančovičky a pstruzi. Pro výživu pleti je ideální kombinace olejnatých ryb a lněných semínek. Přísun živin z těchto potravin brání tvorbě vrásek, zvyšuje pružnost pokožky a čistí ji. Velmi zajímavé je, že maso z lososa hydratuje pokožku také zevnitř.
Vliv konzumace mléčných výrobků na pleť
S ketogenní dietou obvykle souvisí také lehce zvýšená konzumace mléčných výrobků, jako je máslo, sýry či smetana. Ty mohou některým lidem naopak pleť zhoršovat. Pokud trpíte na akné, měli byste tedy zvážit, do jaké míry jsou pro vás mléčné výrobky ještě neškodné a zda je zařazovat.
Vliv konzumace zeleniny na pleť
Zelenina je zdravá nejen pro tělo, ale také pro naši pleť. Obsahuje totiž množství látek, které chrání buněčnou DNA před poškozením. Košťálová zelenina navíc obsahuje síru, které se přezdívá minerál krásy.
Pleť a pitný režim
Jedním ze základních kamenů ketogenní diety je zvýšený příjem tekutin, což je dle dermatoložky J. Gorden opět krok kupředu ke zdravé pleti. Vhodné je zařadit také zelený čaj, který je nabitý antioxidanty, které ničí volné radikály a pomáhají proti stárnutí pleti. Díky látce L-theanin pleť navíc vyživuje.