Menu

Jakým potravinám se při ketonové dietě vyhnout velkým obloukem

28. 6. 2018
4 minut čtení

Když jste na ketonové dietě, rozhodně to neznamená, že vás čeká život poustevníka. Můžete si dopřát neuvěřitelně pestrý repertoár chutných pokrmů. Ovšem existují i výjimky, které jsou přísně zapovězeny.

Tvůrci ketonové diety si při tvorbě seznamu zakázaných potravin nemnuli pomstychtivě ruce nad tím, jak lidem ochudit život a odepřít jim milované pochoutky. Tyto zákazy mají racionální opodstatnění. Určité pokrmy totiž lidskému tělu škodí více, než si lidé myslí. Které potraviny to jsou?

Podzemní zelenina

Možná jste se ve škole učili, že pravidelné konzumování mrkve, brambor a ostatní zeleniny, rostoucí v hlíně, je zdraví prospěšné. Poslední dobou se ukazuje, že to není tak úplně pravda. Kořen rostliny je totiž skladním orgánem živin, který rostlině dodává potřebnou energii. Živiny jsou v kořenu obsaženy převážně ve formě sacharidů, což je v přímém rozporu se smyslem ketonové diety.

Kořenová rostlina je navíc v intenzivnějším kontaktu se zeminou, než nadzemní plodiny, což může mít za následek vyšší obsah umělých hnojiv v těchto plodinách.

Pečivo

Pekařské výrobky patří už z logického úhlu pohledu mezi zcela umělé potraviny. Z rostliny se získají semínka, která se umelou, načež mouka poslouží k výrobě pekařského výrobku, které je následně tepelně zpracován. Výsledek už nemá s původní rostlinou příliš společného.

Pečivo způsobuje střevní problémy, zahleněnost a pocit únavy.

Sladké nápoje

Ketonová dieta striktně zakazuje nejrůznější energy drinky, slazené minerálky či kolové nápoje. Jejich nevýhodou je totiž rychlý nárůst energie po jejich vypití, která posléze klesá, což zanechá na lidském mozku následek v podobě roztěkanosti, snížené pozornosti a celkového vyčerpání.

Alkohol

Alkoholové drinky a ketonová dieta nejdou dohromady. Alkoholické nápoje totiž mají negativní vliv na srdce, stejně jako můžou vyvolat poškození jater. Můžou rovněž způsobovat nadměrnou dehydrataci kvůli tomu, že alkohol blokuje činnost antidiuretického hormonu, který pak nedostatečně působí na ledviny. Kvůli tomu člověk vylučuje více tekutin, které potom v těle chybí.

Kečup a hořčice

Sáhnete-li při dochucování po kečupu či hořčici, dodáváte svému tělu toxickou směs barviv, konzervantů a aromatických látek. Mnohé z kečupových výrobků navíc neobsahují příliš uspokojivý podíl skutečné rajčatové složky.

 

Jakým dalším potravinám se vyhnout?

  • Uzené maso
  • Sladkosti
  • Přílohy (brambory, rýži, těstoviny)
  • Chipsy, křupky, slané tyčinky
  • Tuky (margaríny a sádlo)

Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli