Menu

Jaké jsou nejčastější chyby při dodržování ketogenní diety

6. 11. 2018
6 minut čtení

Do ketogenní diety se na celém světě pustily tisíce lidí. Řada lidí to však vzdala jednoduše jen proto, že se dopouštěli zbytečných dietních chyb, díky kterým se jim nedařilo zhubnout a brzy ztratili motivaci. Pojďme si některé z nejčastějších chyb představit.

 

Nadměrná konzumace sacharidů

První a velmi častou chybou je konzumace příliš velkého množství sacharidů. Běžně se uvádí doporučené množství sacharidů cca 50 g na den, to je ale jen obecný limit. Chcete-li těžit z plných metabolických přínosů nízkých karbamidů, může být zapotřebí snížit množství cukru ještě více. Existuje však jednoduchý způsob, jak zjistit vaše hodnoty. Jakmile se dostaví ketóza, tělo produkuje ketony, které se nacházejí i v moči. V lékárně koupíte speciální testovací proužky, které Vám ukáží množství glukózy a ketonů. Pokud se prokáže, že máte v sobě málo ketolátek, bude potřeba množství sacharidů ještě snížit a test zopakovat. Test možná budete dělat vícekrát. Není výjimkou, že u někoho se ketóza dostavuje až po snížení dávky na 20 g sacharidů denně.

 

Přehnaná konzumace bílkovin

Bílkoviny jsou velmi důležité makronutrienty. Zlepšují sytost a spalování tuků. Obecně řečeno jsou to právě bílkoviny, které by měly vést ke ztrátě hmotnosti. Nic se ale nesmí přehánět.

Pokud budete jíst více bílkovin, než vaše tělo potřebuje, některé aminokyseliny se změní na glukózu, což je přesný opak toho, co je při ketogenní dietě žádoucí.  Optimální míra bílkovin by měla být 1,5 – 2,0 gramu na kilogram tělesné hmotnosti.

 

Konzumace špatného tuku

Ačkoliv se diety soustředí primárně na sacharidy, je nutné přemýšlet také nad tuky, které přijímáme. Existují totiž tuky, které pro naše tělo nejsou příliš vhodné, bez ohledu na to, jakou dietu držíte. Omezovat byste měli zpracované tuky, zejména ty rostlinné.

Naopak vhodné pro lidský organismus jsou nasycené tuky, mononenasycené tuky, polynenasycené tuky a přirozeně se vyskytující trans-tuky. Ty lze nalézt v másle, vejcích, avokádech, vlašských ořechách a rybích olejích.

 

Nedostatečná konzumace tuků

Častou chybou začátečníků je spojovat ketogenní dietu s klasickými dietami a vylučovat tak z jídelníčku nejen cukry, ale i tuky. To však není správná cesta. Sacharidy slouží tělu jako zdroj energie. Pokud je odeberete, musíte energii získat z tuků.  Jejich podíl na stravě by při ketogenní dietě měl být dle lékařů Voleka a Phinneyho okolo 70 %.

Ačkoliv se Vám může číslo zdát vysoké, jedná se o zdravé hodnoty. Neexistuje vědci potvrzený důvod, proč se tuku vyhýbat, pokud se jedná o zdravé tuky, které byly zmiňovány výše. Jediné, co byste tedy měli omezit jsou rostlinné oleje a trans-tuky.

 

Nedostatečný pitný režim

Během ketogenní diety vaše tělo ztratí spoustu tekutin a s nimi důležité minerály, což je velmi nežádoucí. Dostatečná hydratace je totiž nezbytná pro správnou funkci orgánů. Při dehydrataci tělo bude slabé a můžou se dostavit také problémy s trávením. Je tedy důležité pečlivě pitný režim dodržovat a to nejlépe vodou či bylinkovými čaji.

 

Stereotypní jídelníček

Hodně lidí, kteří s dietou začínají mají utkvělou představu, že díky omezení karbohydrátů se zužuje jídelníček jen na několik málo potravin a jídel. Proto s dietou ani nezačínají a pokud ano, velmi brzy zabřednou do stereotypního jídelního režimu. To je však velká škoda. Z potravin, které jsou pro ketogenní dietu vhodné je možné připravit velmi rozmanitá jídla. Výjimkou nejsou ani dezerty. Inspirovat se můžete také na našem blogu.

 

Málo spánku

Jak již bylo řečeno, sacharidy fungují pro tělo jako zdroj energie. Pokud je z jídelníčku vyřadíme, je logické, že budeme více unavení. Část energie je samozřejmě vynahrazena v tucích, ale nic nezkazíte tím, když tělu dopřejete odpočinek ve formě zdravého spánku.

Pokud si dopřejete nerušený noční spánek, je zde vyšší pravděpodobnost, že vaše tělo lépe zvládne změny související s přechodem na jiný druh stravy, kterou ketogenní dieta bezesporu je.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli