Jak se připravit na ketogenní dietu
Slyšeli jste mnoho pochvalných slov o ketogenní dietě a zaujal vás tento způsob, jak zhubnout zdravě a bez hladovění? V tomto článku si vysvětlíme, jak se připravit na ketogenní dietu.
Když se rozhodnete pustit se do keto stravování, je dobré zjistit si více informací o této dietě. V mnoha článcích je zjednodušeně psáno, že stačí vynechat sacharidy ze stravy a přidat tuky a bílkoviny. Je potřeba se zamyslet, že průměrný člověk denně sní kolem 250 – 350 g sacharidů a to v nejrůznějších formách – ať jako jednoduché či složitější sacharidy, ve formě přidaných cukrů nebo ve formě škrobů. Při tomto životním stylu se snažíme ze své stravy vyřadit potraviny, které jsou průmyslově zpracované (různé polotvary, dochucovadla…) a ty, co v sobě obsahují tzv. prázdné cukry (tzn. sladkosti, sladké limonády, pečivo, přílohy, atd.).
Aby byla vaše dieta účinná, měli byste se na ni připravit těmito způsoby.
Sepište si seznam zakázaných potravin
Opět opakujeme, že je potřeba se nad jídlem zamýšlet. Suroviny by měly být čerstvé a zdravé, často je najdete v běžných obchodech, v prodejnách zdravé výživy nebo online. Dalším dobrým krokem je vytřídit z domácnosti takové potraviny, které by vás mohly lákat. Tzn. sladkosti, slazené nápoje, alkohol, chipsy, a další. Pokud se potravin nemůžete zbavit (nevyhazujte je, ale darujte potřebnějším), zkuste je umístit aspoň někam, kde je nebudete mít na očích, a nebudou vás svádět ke konzumaci. Dobrou radou také je, poprosit zbylou domácnost, aby Vás neprovokovala a důrazně jim vysvětlit, že to s touto formou stravování myslíte vážně. Bude to těžké, ale vytrvejte!
Vím, co jím
Je potřeba se na jídlo dívat jako na zdroje energie a opakovat si „jsem to, co jím“. Pokud svému tělu budu dopřávat nekvalitní a průmyslové zdroje živin, jak se mi pak odmění?
Jedna z nejdůležitějších věcí je hlídat si složení výrobků. Platí jednoduché pravidlo – kvalitní potraviny se skládají jen z velmi malého množství ingrediencí. Takže pokud objevíte potravinu, která bude mít ve svém složení 20 položek, raději ji vraťte zpět do regálu.
Základní potravina v low carb stravování je např. kvalitní maso, smetana, zelenina, bobulovité ovoce, oříšky, semínka, máslo či vejce.
Mít parťáka
Připravte se také na nepochopení a negativní reakce vašeho okolí. Často se tak děje jen z důvodu neinformovanosti a nevědomosti.
Snad nejlepší přípravou je najít si parťáka, který do toho půjde s vámi. Může to být kamarádka, partner, vaše (dospělé) děti – prostě kdokoli, s kým byste vše zažívali. Nejen, že se vzájemně budete podporovat, ale částečně se budete i hlídat a dodávat si potřebnou kuráž. Ve dvou se to přece jenom lépe táhne.
Připravte se na vedlejší účinky
Při přechodu na low carb stravování se v prvních dnech může vyskytnout tzv. sacharidová chřipka. Bohužel její příznaky jsou např. bolesti hlavy, snížení krevního tlaku a tím možná dezorientace, únava, malátnost, nesoustředěnost, nevolnost, aj. Je to v podstatě jakýsi abstinenční projev na nedostatek cukru. Jiná skladba jídelníčku může mít za následek i střevní potíže (zácpu nebo průjem). Všechno jsou to však projevy jen přechodné a do pár dnů se organismus stabilizuje a bude lépe. Nejen, že nebudete již cukr tolik vyhledávat a nebudete na něm závislý, ale zlepší se střevní mikroflóra, nebudete čelit nepříjemným „chutím na něco dobrého“, zlepší se vám pleť, stabilizuje krevní tlak a budete mít více energie.
Důležité ale je, abyste s těmito příznaky počítali a začátek ketogenní diety naplánovali na dobu, kdy si budete moci dovolit pár dní odpočívat. Pokud máte v práci před uzávěrkou či sportovními závody, není dobrý nápad začínat s ketogenní dietou, budete oslabení, vyčerpaní a mohli byste to vzdát předčasně.
Ať je vaší motivací v keto stravování cokoli, důležité je vydržet. Výsledky se zázračně nedostaví do pár dnů, ale věřte, že tělo vám bude za vytrvalost vděčné. Tak držíme palce!