Menu

Jak na správný detox

20. 10. 2021
8 minut čtení

 

 

Nedaří se vám hubnout? Máte špatnou pleť a vlasy, lámou se vám nehty? Cítíte se bez energie a chuti do života, jste nervózní nebo vás pořád něco bolí? Přemýšlíte, čím to může být? Za vším mohou být jedovaté toxiny, které máte uloženy ve vašem těle.  

Jak správně detoxikovat tělo, abyste mu neuškodili? Stejně jako každá očista, i ta tělesná má svá pravidla. Zapomeňte na drastické hladovky a půsty (i když i to může být forma detoxu). Buďte ke svému tělu laskaví, poslouchejte ho a netlačte na pilu. I v případě detoxu je nejdůležitější vaše pohoda.

 

Co je detoxikace organismu?

Úleva přetíženého organismu – to je hlavní důvod, proč byste se měli do detoxikace pustit. Detoxikace souvisí především se změnou životosprávy – obzvláště pak změnou stravy. Neznamená to však hladovění. Každý člověk je individuální a každému vyhovuje něco jiného. Na druhou stranu, správná detoxikace má stejná pravidla pro každého.

Vaše tělo se detoxikuje samo a neustále. Bez toho by nemohlo existovat. Takže se nebojte, pokud jste dosud vnitřní očistu nepodstoupili. Na druhou stranu, pomocí bylin a přírodních přípravků můžete svému tělu s touto prací pomoci a ulevit tak orgánům, které ji mají na starosti. Pro detox byste se měli rozhodnout i v době, kdy držíte dietu. Toxiny totiž tělo ukládá i do tukových zásob, a když začnete hubnout, automaticky jedovaté látky z těla vylučujete. Detoxikace vede ke zdravějšímu organismu, zvýšení jeho přirozené obranyschopnosti a často dokáže odstranit příčiny různých onemocnění.

 

Pravidla správného detoxu

  • Dodržujte pitný režim.
  • Odlehčete svůj jídelníček a dejte odpočinout svému trávení.
  • Omezte příjem sladkosti, pečivo z bílé mouky, mléčné výrobky, červené maso, uzeniny, solené a kořeněné a chemicky upravované pokrmy.
  • Jezte pravidelně.
  • Vyhněte se pití alkoholu a kávy.
  • Choďte na procházky na čerstvém vzduchu.
  • Dodržujte spánkovou hygienu – neponocujte.
  • Vyberte si správné detoxikační pomocníky z rostlinné říše.
  • Zvyšte příjem vitamínů.

Kdy se do detoxikace pustit?

Nejideálnějším období pro očistu těla je jaro nebo podzim. Jarní detox vám pomůže zbavit se nahromaděných toxinů, které vaše tělo přes zimu nashromáždilo. Předejdete tak jarní únavě a získáte dostatek energie pro další období. Podzimní detox berte zase jako vnitřní úklid před zimou, která vás čeká. Pokud ale v průběhu roku máte pocit, že by vyčištění vašemu tělu prospělo, pusťte se do něj kdykoli.

Střeva jako ukazatel zdraví

Pokud se chcete do detoxu pustit, nezapomeňte vnímat svoje tělo jako jednu velkou spojenou nádobu. To, že vaše pleť nevypadá zdravě, že se vám lámou nehty a necítíte se v pohodě, může (a pravděpodobně i bude) souviset s vašimi střevy. A to, i když nemáte žádné zažívací potíže. Je prostě potřeba zbavit zažívací trakt nahromaděných škodlivin, abyste se mohli cítit lépe. Žádný jiný orgán v těle vám o vašem životním stylu neřekne více, než právě střeva. Po kůži jsou druhým největším orgánem a v jejich stěnách se nachází až 80 % imunitního systému. Proto mají tak výrazný vliv na mnohá onemocnění. Možná vás překvapí, že potrava může ve střevech zůstávat dlouhou dobu (někdy i roky) a škodliviny z hnijící potravy zde uložené intoxikují celý váš organismus.

Začněte nejdříve s očistou střev

Pokud se vám v tlustém střevě hromadí odpadní produkty nebo se vyprazdňujete pozdě, nepravidelně či omezeně, místo toho, aby vaše tlusté střevo toxiny odstraňovalo, začne je absorbovat. Pak můžete trpět plynatostí, nadýmáním a zácpou, projevit se to může ale i jinak. Začnete třeba přibírat na váze, mohou vás bolet záda, můžete mít problémy s pletí, trpět únavou nebo špatnou náladou. Než tedy začnete detoxikovat orgány, vyčistěte si nejdříve právě střeva.

Pár tipů na pomocníky s péčí o střeva

  • Jezte citrusy. Jsou ideálním ovocem na odstraňování usazenin a parazitů ze střev. Pomáhají i s projevy hemeroidů. Nestačí ale jen pít jejich šťávu. Musíte je sníst celé.
  • Na očistu střev je skvělý i konjak, který v nich funguje jako pomyslný „kartáč“

Jak na detox střev? Stačí jen správné potraviny!

Za většinu problému se střevy si můžeme sami – špatně se stravujeme. Naše strava obsahuje zbytečně mnoho cukrů, bílého pečiva, je přesolená. Chutnají nám také smažená a příliš kořeněná jídla. V neposlední řadě za problémy se střevy může i přemíra masa, mléčných výrobků a konzumace alkoholu. Jíme málo vlákniny, ovoce a zeleniny, jsme ve stresu a nemáme dost pohybu. Pojďte s tím něco udělat a zkuste na dobu alespoň 14ti dnů být na svá střeva „hodnější“. Uvidíte, že se budete cítit lépe a jako příjemný benefit bude i to, že zhubnete.

 

 


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli