Dukanova dieta: vypočítá vám, kdy zhubnete
Před několika lety svět zaplavila vlna hubnutí podle Dukanovy diety. Drželo ji spousta známých osobností včetně britské vévodkyně Kate, její matky i její sestry Pippy, a i v dnešních dnech se s ní pokouší zkrotit svá nadbytečná kila spousta lidí.
Kde se vzala Dukanova dieta?
Původ Dukanovy diety sahá do 70. let minulého století, kdy ve Francii působil jistý praktický lékař Pierre Dukan, který se specializoval na tělesnou hmotnost a pomáhal svým pacientům s nadváhou nebo naopak podvýživou.
Dukanova dieta původně vznikla jako speciální hubnoucí plán pro jednoho z pacientů, který trpěl obezitou, ale odmítal se vzdát konzumace masa. Lékař mu sestavil tedy dietní program, ve kterém si pacient mohl maso dopřávat. Dieta pacientovi pomohla. Po úspěšných a rychlých výsledcích u dalších pacientů se rozhodl dietu ještě více rozpracovat a v roce 2000 o ní publikoval celou knihu. Kniha The Dukan Diet byla nakonec vydána ve 32 zemích a okamžitě se stala bestsellerem.
Rychlé a snadné hubnutí bez pocitu hladu
Rychlé výsledky bez hladu? Že vám to něco připomíná? Ano, Dukanova dieta se v něčem podobá ketogenní dietě. Jejími klíčovými faktory jsou totiž redukce příjmu sacharidů a důraz na bílkoviny. Na rozdíl od ketogenní diety však v žádném případě nepodporuje konzumaci tuků, naopak je staví na „black list“ až do předposlední fáze diety.
Vypočítejte si, kdy zhubnete
Na rozdíl od ostatních diet je nejdříve potřeba stanovit si cílovou váhu (s ohledem na věk), které chcete nebo potřebujete dosáhnout. Dále je pak dieta rozdělena do 4 fází, přičemž jejich délka je závislá právě na tom, kolik kilogramů je požadovaný úbytek.
Průběh Dukanovy diety
- Fáze „útoku“
Jak už to tak u diet bývá, první fáze je nejvíce striktní. Dovoluje pouze konzumaci bílkovin a 1,5 lžíce ovesných otrub pro správné trávení. Z bílkovin si můžete dopřát libové maso, vnitřnosti, ryby, vejce, mléčné výroby bez tuku, tofu nebo tempeh. Kromě dochucení citronovou šťávou není dovoleno nic dalšího, dokonce ani zelenina.
Tato fáze naštěstí trvá pouhých 1-7 dní (dle požadované váhy). Pokud například potřebujete zhubnout do 5 kg, stačí vám 1-2 dny, pro úbytek 15 kg je potřeba v první fázi zůstat 5 dnů.
- Fáze dosahování ideální váhy
Druhá fáze navazuje na předchozí. Nyní si už můžete přidávat k bílkovinným pokrmům i zeleninu. Má to však háček – můžete si ji dávat jen obden a neplatí to pro všechnu zeleninu.
Povolené jsou špenát, kapusta, hlávkový salát a další zelené listy, brokolice, květák, zelí a růžičková kapusta, papriky, chřest, lilek, okurky, cuketa, houby, celer, fazolky, cibule, dýně a tuřín. Mrkev nebo řepu smíte pouze jednu malou porci, jiná zelenina je nepřípustná. I v této fázi je potřeba doplňovat stravu ovesnými otrubami, obzvláště ve dnech, kdy konzumujete pouze bílkoviny.
Tímto byste se měli postupně dostat na svou ideální hmotnost. Délka trvání této fáze je tedy závislá na tom, jak dobře vám to půjde. Průměrná rychlost hubnutí by měla být 0,5 kg za 3 dny.
- Fáze upevnění váhy
V této fázi je potřeba připravovat tělo na návrat ke standardní (zdravé) stravě. Protože po prvních dvou radikálních fázích hrozí jojo efekt, je nezbytné tuto fázi nepřeskakovat a poctivě dodržovat předepsaná pravidla – k bílkovinám je možné postupně přidávat sacharidy v podobě 1 ks ovoce nebo malého množství škrobových příloh (brambory, těstoviny, celozrnný chleba), a dále tuky nejlépe v podobě kvalitního sýra. Jeden den v týdnu je pak nutné dodržet jeden zcela bílkovinový den. I v této fázi se doporučuje konzumace otrub.
Počet dnů strávených v této fázi se rovná počtu kg, které jste zredukovali.
- Fáze stabilizace
Ve fázi stabilizace postupně uvolňujete pravidla. Jediným pravidlem by měl zůstat 1 bílkovinný den v týdnu.
Tato fáze je fází konečnou a měli byste v ní už setrvat do konce života. Předpokládá se, že pokud jste úspěšně zvládli předchozí 3 fáze, naučili jste se, jaké potraviny jsou vhodné a budete se i nadále tímto řídit.