Menu

Často kladené otázky o ketogenní dietě

12. 6. 2019
6 minut čtení

Ketogenní dieta se díky své rychlosti, jednoduchosti a účinnosti stala jednou z nejoblíbenějších diet současnosti. Právě díky své rychlosti vyvstává řada otázek ohledně zdravotní nezávadnosti, pravidlech a délce dodržování. Připravili jsme si pro vás seznam nejčastějších otázek, včetně té nejdůležitější – budu moci ještě někdy jíst sacharidy?

1) Jak dlouho trvá dostat se do ketózy?

Není jednoduché říci, za jak dlouho se dostaví ketóza. Obvykle je to období od 2-4 dnů od zahájení ketogenní diety. Každé tělo však funguje individuálně a efekt se tak může dostavit i dříve nebo mnohem později.

2) Jak poznám, že jsem v ketóze?

Vzhledem k faktu, že ketóza je nezbytným předpokladem pro účinnou redukci, vyvstává logická otázka – jak vůbec poznám, že jsem v ketóze? Ketóza se projevuje sníženou chutí k jídlu a zvýšenou hladinou energie. V průběhu ketózy můžete pociťovat suchost v ústech a zvýšenou žíznivost. Pokud se však nechcete spoléhat jen na vlastní instinkty, můžete si v lékárně zakoupit diagnostické proužky na kontrolu ketonů v moči. Ketózu odhalíte také speciálním přístrojem, který analyzuje krev podobně jako u diabetiků.

3) Slyšel jsem, že ketóza je nebezpečná. Je to pravda?

Není to pravda. Lidé si často pletou ketózu s ketoacidózou. Ketoacidóza se vyskytuje pouze u nekontrolovaného diabetu a je pro lidský organismus nebezpečná. Oproti tomu ketóza je přirozený stav a u zdravého člověka se jedná o naprosto bezpečný jev.

Pokud jste však diabetik nebo trpíte na vysoký tlak, poraďte se nejdříve s lékařem.

4) Je ketogenní dieta bezpečná při těhotenství?

Bohužel neexistují žádné jednoznačné vědecké studie na toto téma. Existuje mnoho žen, které v průběhu těhotenství držely úspěšně ketogenní dietu. Obecně se však redukční dieta během těhotenství či kojení nedoporučuje. Můžete však konzumovat nízkosacharidovou stravu, která není tolik striktní.

5) Neztratím při hubnutí i svalstvo?

U každé redukce hmotnosti existuje riziko ztráty svalů. V případě ketogenní diety však konzumujete vysoký podíl bílkovin, které by měly minimalizovat ztrátu svalů. Pokud však chcete svalstvo budovat, je potřeba konzumovat více sacharidů, než povoluje tradiční ketogenní dieta. Existují však takové druhy ketogenní diety, které krátkodobou zvýšenou konzumaci sacharidů povolují – psali jsme o ní například zde: www.keto-hubnuti.cz/4-druhy-keto-diety/

6) Jsem vegetarián/vegan, mohu držet ketogenní dietu?

Ketogenní dietu může držet kdokoliv. Důležitý je příjem vysokého podílu tuků, který je v případě rostlinné stravy možné čerpat díky konzumaci oříšků, rostlinných olejů a tuků. Vegetariáni mohou jídelníček obohatit ještě o vajíčka a mléčné výrobky.

7) Kolik kilogramů můžu zhubnout pomocí ketogenní diety?

Výsledky se samozřejmě velmi liší podle toho, z jaké výchozí váhy začínáte vaši dietu. Obecně je však možné říci, že během prvního týdne jsou úbytky nejvyšší a mohou se díky ztrátě vody v prvních dnech diety vyšplhat až na 4 kg, v dalších týdnech pak obvykle zhruba 1-2  kg týdně. Platí pravidlo, že čím více se přibližujete své normální tělesné hmotnosti, rychlost redukce bude klesat, až se nakonec stabilizuje.

8) Mohu jíst na ketogenní dietě ovoce?

Bohužel ne. Ačkoliv je u jiných diet ovoce doporučováno. V případě ketogenní diety je ovoce díky svému vysokému obsahu sacharidů nevhodné. V první fázi diety je úplně zakázáno, v dalších dvou fázích je povoleno konzumovat ostružiny, maliny či jahody, které obsahují zhruba 5-6 g sacharidů na 100 g váhy. Nemusíte se však obávat toho, že by vám díky chybějícímu ovoci chyběli nějaké důležité živiny. Ovoce neobsahuje, kromě sacharidů, žádnou látku, která by se nedala nahradit pomocí zeleniny.

9) Jak dlouho můžu být na ketogenní dietě?

Jak dlouho chcete. Pokud se cítíte při dodržování ketogenní diety příjemně, nemáte žádné zdravotní problémy, můžete ji držet libovolně dlouhou dobu.

10) Můžu znovu jíst sacharidy?

Samozřejmě, že ano. Dieta je uzpůsobena k redukci tuků. Po jejím skončení však můžete opět sacharidy konzumovat. Abyste předešli jojo efektu, je potřeba je do jídelníčku zařazovat pozvolna a jíst jen opravdu nezbytné množství.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli