Menu

Věděli jste, že existují 4 druhy ketogenní diety? Vyberte si tu svou!

1. 5. 2019
5 minut čtení

Možná jste si mysleli, že už o ketogenní dietě víte vše. Věděli jste ale, že existují 4 typy této diety? V souladu s vašim životním stylem a cílem si můžete vybrat tu, která pro vás a vaše snažení bude ideální.

1) Standardní ketogenní dieta (SKD)

Standardní ketogenní dieta je nejběžnější verzí ketogenní diety. Je to nejlepší druh diety pro začátečníky a pro každého, kdo chce ztratit tělesný tuk, nebo pro osoby s inzulinovou rezistencí. Většina informací, které o ketogenní dietě čtete, pojednává právě o tomto druhu ketogenní diety.

Standardní ketogenní dieta spočívá v příjmu:

  • 20-50 g čistých sacharidů nebo méně než 5 % celkově přijatých kalorií
  • 40 – 60 g bílkovin
  • vysokého příjmu tuků (zhruba 70 – 75 % celkových kalorií)

2) Ketogenní dieta s vysokým obsahem bílkovin (HPKD)

Ketogenní dieta s vysokým obsahem bílkovin je podobná dietě SKD, ale s navýšeným množstvím bílkovin. Cílem konzumace extra porcí bílkovin je budování svalů. Díky tomu je vhodná především pro kulturisty, vzpěrače anebo pro osoby, kteří zkrátka potřebují z nutričního hlediska doplnit pro své tělo vice bílkovin. Mezi lidmi se sice traduje, že významné množství bílkovin může vaše tělo dostat z ketózy, ale to je jen mýtus. Glukogeneze (tvorba glukózy z nesacharidových maker) je totiž velmi stabilní proces. Jednoduše řečeno – po konzumaci bílkovin vám nestoupne glukóza v krvi tak, jako kdybyste zkonzumovali sacharidy.

Chcete-li dodržovat tento typ diety, budete muset dodržovat konzumaci makroživin v tomto složení:

  • 60% kalorií pochází z tuku
  • 35% kalorií pochází z bílkovin
  • 5% kalorií pochází ze sacharidů

3) Cyklická ketogenní dieta (CKD)

Velmi specifickým a přitom funkčním způsobem ketogenní diety je tzv. cyklická dieta. Ta spočívá v kombinaci dvou fází – standardní fází (SDK), kde je povoleno jen omezené množství příjmu sacharidů s fází, kde je naopak vysoký příjem sacharidů nutný.

Tento druh diety je vhodný pro osoby, které nepotřebují ztratit tolik tuku nebo u osob u kterých je naopak velká ztráta tuku nežádoucí. Ocení ji tedy především určité druhy sportovců nebo osoby, které dodržují ketogenní dietu za jiným účelem než je hubnutí, například kvůli zažívacím problémům nebo jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky.

Jak to funguje?

Prvních pět dní budete dodržovat klasickou SDK dietu, jejichž hodnoty jsme si uvedli výše. V dalších dvou dnech, v tzv. zátěžové fázi je pak složení makroživin následující:

  • 70 % kalorií ze sacharidů
  • 20–25 % kalorií z bílkovin
  • 5–10 % kalorií z tuku

4) Cílená ketogenní dieta (TKD)

Nyní, když chápete první tři přístupy ke ketogenní dietě, můžeme si vysvětlit, jak funguje cílená ketogenní dieta. TKD je v podstatě kombinací mezi standardní ketogenní dietou a cyklickou ketogenní dietou, která je vhodná při sportování.

Při cílené ketogenní dietě je potřeba se zaměřit na konzumaci sacharidů jen určitou dobu před tréninkem. Díky tomu jsou svaly posíleny potřebným glykogenem, což vám umožní trénovat při vysoké intenzitě a přitom mít dostatek energie pro vaše svaly.

Jak to funguje?

Lidé, kteří experimentují s TKD, obvykle konzumují 25–50 gramů sacharidů půl hodiny před tréninkem. Konzumují snadno stravitelné, vysoce glykemické sacharidy, které se snadno vstřebávají.

„Vstřebávají kam?“, ptáte se. Skvělá otázka. Začneme vylučovací metodou – zkonzumovaná fruktóza a galaktóza se vstřebávají do jater, ne do svalů – tudíž vám jejich konzumace při tréninku nijak nepomůže. Naopak dextróza a glukóza se vstřebávají do svalů a doplňují zásobu glykogenu. Příjem sacharidu je možné podpořit ještě proteinem.

Tuto nárazovou konzumaci sacharidů nekombinujte s tuky – ty zpomalují trávení sacharidů. Výjimkou jsou jen triglyceridy, které se dobře tráví a zvyšují hladinu ketonů.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli