3 nejčastější mýty o sportu během hubnutí
1. “TO VYBĚHÁM”
Určitě jste už slyšeli poznámky typu “to vyběhám” nebo “dnes jsem byla cvičit, tak si můžu trochu dopřát”. Málokdo z nás podobnou větu nikdy neřekl. Patříte i vy mezi ty, kteří si ospravedlňují svoje stravovací hříchy tím, že jdou večer na pilates nebo na aerobik?
Přijmout stravu o extrémní energetické hodnotě, je bohužel tak neuvěřitelně snadné, zatímco výdej stejného množství energie je už o dost těžší. Právě z tohoto důvodu je při hubnutí jídelníček důležitější než pohyb a ne nadarmo se říká, že 80 % úspěšného hubnutí tvoří strava a zbytek pohyb.
Pokud bojujete s nadváhou nebo obezitou a vaším prvním krokem k vytoužené postavě bylo zařazení cvičení do vašeho života – je to určitě správné a dobré pro vaše zdraví a dobře fungující metabolismus. Někdy však tato změna nestačí.
Pro jasnější představu jsme pro vás připravili porovnání, jak náročné může být spálit některé své prohřešky.
- Balení brambůrků a litr Coca-Coly 4000 kJ – 6,5 hodiny rychlé chůze.
- Malý pytlík pražených arašídů 2 634 kJ – 1 hodina rychlého běhu.
- Pečené kachna s knedlíkem a se zelím 3600 kJ – 2 hodiny plavání.
- Jedna tabulka čokolády 2200 kJ – 2 hodiny badmintonu.
- Oběd ve fast foodu 3500 kJ (cheeseburger, malé hranolky, 0,5 l Coca- Cola) – 4 hodiny jógy.
2. ”ZHUBNU JEDINĚ AEROBNÍM SPORTEM”
Nebaví vás pomalé sporty ani procházky, ale slyšeli jste, že zhubnete jedině, když bude vaše tepovka během cvičení v určitém rozmezí? V takovém případě na tuto radu zapomeňte. Hlavní roli při výběru pohybové aktivity by mělo hrát to, jestli vás aktivita baví a tím pádem u ní dokážete dlouhodobě vydržet. Aerobní aktivitu poznáte tak, že při ní dokážete v klidu mluvit a můžete se nadechnout. Nedá se však říct, že jsou takové aktivity pro hubnutí jedinou vhodnou volbou.
Výhodou aerobního sportu je, že se skutečně spalují převážně tuky a zároveň se nevyčerpáte natolik, aby vás po sportu přepadl hlad a vyčerpání. Nicméně pokud se pustíte do náročnějšího cvičení jako posilování, TRX nebo tabata, má to také své výhody. Během doby cvičení sice budete spalovat velký podíl cukrů, nicméně následná regenerace namožených svalů vám zrychlí metabolismus až na několik dní. Navíc pokud zvýšíte svůj podíl svalové tkáně dlouhodobě, bude i váš metabolismus dlouhodobě rychlejší.
3. “S TUKEM NA BŘIŠE ZATOČÍ SKLAPOVAČKY”
Toto je bohužel stále velmi častý mýtus. To, odkud si vaše tělo vezme tukové zásoby, záleží pouze na genetice a hormonech. Všichni totiž máme geneticky dané, jestli budeme typem postavy spíše hrušky nebo jablka. Pokud patříte mezi hrušky, jistě už z vlastní zkušenosti víte, že během hubnutí vám bude hubnout nejdříve obličej, ruce, prsa, břicho a naposledy až spodní část těla a bude to velká dřina. Velkou chybou v tomto případě je právě intenzivní posilování této problematické partie. Představte si, že vás trápí silnější stehna a vy se zaměříte hlavně na dřepy. V takovém případě vám v těchto místech přibudou svaly a stehna se budou zdát opticky o to objemnější. Posilujte proto celé tělo a nebojte se zaměřit naopak více i na části, které máte štíhlejší. Postava tak bude vypadat souměrněji.