10 nejčastějších otázek ke keto dietě
Ketogenní dieta patří do skupiny nízkosacharidových diet. Jejím základem je podstatné omezení příjmu sacharidů. Tělo pak začne jako svůj pohon používat energii z uložených tuků. Tomuto metabolickému stavu se říká ketóza.
Kromě snížení váhy má ketogenní dieta vliv i na celkové zlepšení zdraví.
Základní pravidla keto diety jsou jasně daná. I tak ale může vyvstat řada otázek, na které byste měli znát odpovědi dřív, než se rozhodnete s keto dietou začít. Přečtěte si 10 z nich, které zaznívají nejčastěji.
Můžu se ještě někdy vrátit k sacharidům?
Samozřejmě ano. První 2 až 3 měsíce byste ale měli snížený příjem sacharidů dodržovat striktně a dietu neporušovat. Poté si příležitostně můžete dopřát nějaký ten sacharid navíc.
Přijdu o svalovou hmotu?
Riziko ztráty svalové hmoty hrozí u každé diety. Neměli byste proto podceňovat příjem proteinů. Pro udržení svalů jsou klíčové. Pokud se rozhodnete pro nízkosacharidovou proteinovou dietu, nemusíte mít ze ztráty svalové hmoty žádné obavy.
Můžu budovat svalovou hmotu při keto dietě?
Pro budování dobré fyzičky je cvičení zcela zásadní. Základem je pravidelnost. Cvičit byste měli tak, aby vám to vyhovovalo a bylo to pro vás příjemné. S nedostatkem pohybu se zvyšuje riziko onemocnění civilizačními chorobami, jako jsou infarkt, cukrovka nebo vysoký krevní tlak.
Kolik proteinu mohu jíst?
Nedostatek proteinů v dietě způsobuje úbytek svalové hmoty. Tím se zpomalí i celkový metabolismus a může dojít i k výraznému zpomalení redukce váhy. Pokud budete mít málo proteinu, můžete se cítit unavení a bez energie. V závislosti na výšce, váze, věku nebo množství fyzické aktivity potřebuje každý člověk různé množství proteinu. Obecně se dá říci, že tělo potřebuje na den asi 1 gram proteinu na 1 kilogram váhy.
Co když jsem pořád unavený(á), cítím slabost a vyčerpání?
Pravděpodobně nejste v plné ketóze nebo u vás neprobíhá správně. Tělo správně nevyužívá jako energii tuky a ketony. Pravděpodobně je na vině vyšší příjem sacharidů. Zaměřte se tedy na ně ve svém jídelníčku. Pokud u vás zdravotní problémy budou přetrvávat, kontaktujte svého lékaře.
Proč má moje moč ovocný zápach?
Nepanikařte, ovocný zápach je zcela běžný. Močí se vylučují nepotřebné látky, které vznikají během ketózy.
Je mi cítit z pusy. Co s tím mohu dělat?
Jde o běžný vedlejší projev ketózy. Dbejte na dostatečný pitný režim a zápach řešte žvýkačkou bez cukru.
Slyšel(a) jsem, že ketóza je extrémně nebezpečná. Je to pravda?
Lidé si často pletou ketózu a ketoacidózu. Ketoacidóza je nebezpečná. Ketóza zdravému člověku, který drží keto dietu, neublíží. I tak doporučujeme poradit se před začátkem jakékoliv diety o její vhodnosti se svým lékařem.
Mám problémy se zažíváním a průjem. Co s tím mohu dělat?
Tento běžný vedlejší projev keto diety obvykle sám vymizí po 3 až 4 týdnech. Pokud přetrvává, zařaďte do jídelníčku více zeleniny bohaté na vlákninu a navyšte pitný režim.
Padají mi vlasy. Může za to keto dieta?
Za padáním vlasů může být nevyvážená strava. Jíte málo kalorií, málo proteinu nebo vám chybí některé důležité živiny, jako je vitamín B. Na vině bývá často také stres. Pokud problémy neodeznívají po úpravě jídelníčku a životního stylu, doporučujeme návštěvu lékaře.
Ketogenní dieta: tipy pro jednodušší začátek
Začít s ketogenní dietou může být pro někoho náročné. Abyste si začátek co nejvíce usnadnili, můžete vyzkoušet některé z našich tipů.
- Začněte číst etikety na potravinách a naučte se v nich orientovat. Zaměřte se na obsah tuků, sacharidů a vlákniny. Jedině tak zjistíte, která vaše oblíbená jídla můžete do nového jídelníčku zařadit.
- Plánujte svůj jídelníček alespoň pár dní dopředu. Pomůže vám to ušetřit čas při nákupu potravin i při přípravě jednotlivých jídel.
- Dopředu si vyhledejte webové stránky, blogy, aplikace nebo kuchařky, které se zabývají keto dietou. Můžete tam načerpat inspiraci a nápady pro váš vlastní jídelníček.
- Pokud se vám nechce procházet složení potravin, vše hlídat a nejste ani žádný vášnivý kuchař, pusťte se do diety raději pod dohledem odborníků. Nabízejí dietní plány sestavené na míru, jejichž součástí jsou i jednotlivá jídla. Vše je jednoduché, rychlé na přípravu a při jakýchkoliv problémech se máte s kým poradit.
- Na setkání s přáteli, party nebo do práce si raději noste vlastní jídlo. Snáz tak odoláte nástrahám, které by mohly ohrozit váš nový jídelníček.